Lista haseł | Kategorie artykułów | Prześlij plik | Lista plików | Pomoc | Kontakt
Pnikut.net
Aby utworzyć nowe konto użytkownika należy postępować zgodnie z zaleceniami na stronie Tworzenie konta użytkownika.

Licencje Creative Commons: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki.Pnikuczanie
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
m (Ffkapa przeniósł stronę Licencje Creative Commons do Creative Commons)
 
(Nie pokazano 6 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
[[Plik:CC some rights reserved.svg|thumb|„Pewne prawa zastrzeżone”]]
+
[[Plik:CC some rights reserved.svg|thumb|300px|Grafika często używana w opisie plików udostępnionych na licencjach CC]]
[[Plik:CC some rights reserved PL.svg|thumb|Polska wersja]]
+
'''Licencje Creative Commons (CC) ''' – zestaw [[licencja (prawo)|licencji]], na mocy których można udostępniać [[utwór|utwory]] objęte [[prawo autorskie|prawami autorskimi]]. Licencje te są tworzone i utrzymywane przez organizację [[Creative Commons]].
'''Creative Commons''' – amerykańska [[Organizacja non-profit|organizacja typu non-profit]], która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się twórczością z innymi. Głównym celem organizacji jest wspieranie rozwoju i wykorzystania otwartych licencji prawnoautorskich, zapewniających bardziej elastyczne i liberalne zasady niż restrykcyjne, domyślne reguły prawa autorskiego. Używając hasła „pewne prawa zastrzeżone” (ang. ''some rights reserved''), w opozycji do „wszelkie prawa zastrzeżone” (ang. ''all rights reserved''), organizacja stara się zapewnić twórcom jak najlepszą ochronę ich praw przy jednoczesnym umożliwieniu jak najszerszego wykorzystania ich dzieł.
+
  
Zbiór licencji Creative Commons pozwola licencjodawcy z nich korzystających udzielić za wczasu licencjobiorcom określonych praw do korzystania z licencjonowanego utworu. [[Utwór|Utwory]] na licencjach Creative Commons mogą więc być wykorzystywana bez konieczności uzyskania każdorazowej, indywidualnej zgody od właściciela praw autorskich.
+
Licencje Creative Commons pozwalają twórcom utworów zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi. Zasada „wszelkie prawa zastrzeżone” zostaje zastąpiona zasadą “pewne prawa zastrzeżone”.
  
Zakres udzielonych praw jest zależny od wybranej licencji. Jest ich sześć i różnią się szczegółowymi warunkami, na jakich licencjonowany jest utwór. Początkowo podstawowe wersje licencji były zgodne z amerykańskim systemem prawa, a jednocześnie potencjalnie niezgodne z zasadami obowiązującymi w innych krajach. By rozwiązać ten problem, Creative Commons wprowadziło mechanizm dostosowywania (ang. ''porting'') licencji do poszczególnych [[jurysdykcja|jurysdykcji]]. Od wersji 2.5 licencji podstawowe wersje licencji Creative Commons (poczatkowo nazywane „Generic” a obecnie „Unported”. są zgodne z przepisami międzynarodowych porozumień dotyczących prawa autorskiego. Wersje te są następnie dostosowywane do prawodawstwa poszczególnych jurysdykcji.
+
Szacuje się, że na licencjach CC udostępnia się obecnie co najmniej 100 milionów utworów. Licencje CC są w chwili obecnej najpopularniejszymi wolnymi licencjami stosowanymi do licencjonowania treści innych niż [[oprogramowanie]].
  
Creative Commons została utworzona w 2001. Jej głównym założycielem i pierwszym przewodniczącym rady dyrektorów był [[Lawrence Lessig]].
+
== Zastosowanie ==
 +
Licencje CC można stosować dla dowolnego utworu, który podlega ochronie [[prawo autorskie|prawa autorskiego]] – na przykład tekstu, obrazu, dźwięku czy utworu audiowizualnego.
  
Z licencji Creative Commons jako narzędzia korzysta sama Wikipedia - co do zasady treść Wikipedii jest udostępniana na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach<ref>[[Wikipedia:Prawa autorskie]]</ref>.
+
Licencje CC nie są przeznaczone do licencjonowania oprogramowania, CC do tego celu poleca licencje oferowane przez [[Free Software Foundation]] lub [[Open Source Initiative]].
  
== Rodzaje licencji Creative Commons ==
+
Licencje CC są dostępne w wersji ogólnej („Unported”) – dostosowanej do prawodawstwa międzynarodowego oraz w ponad 40 wersjach dostosowanych do [[jurysdykcja|jurysdykcji]] lokalnych. W szczególności istnieją wersje polskie licencji, zgodne z [[polskie prawo|polskim systemem prawnym]].
Istnieje sześć [[licencje Creative Commons|licencji Creative Commons]], a określone przez nie zasady licencjonowania utworu zależą od wykorzystanej kombinacji czterech podstawowych warunków. Warunki licencyjne są jak elementy składowe – zasady określone przez daną licencję są wynikiem złożenia razem dwóch lub trzech takich warunków, przy czym warunek ''Uznanie autorstwa'' jest obecny w każdej licencji (i wynika z poszanowania [[autorskie prawa osobiste|autorskich praw osobistych]]. Cztery podstawowe warunki licencji CC to:
+
* '''Uznanie autorstwa.''' Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.
+
* '''Użycie niekomercyjne.''' Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne jedynie do celów niekomercyjnych.
+
* '''Na tych samych warunkach. '''Wolno rozprowadzać utwory zależne jedynie na licencji identycznej do tej, na jakiej udostępniono utwór oryginalny.
+
* '''Bez utworów zależnych.''' Wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać utwór jedynie w jego oryginalnej postaci – tworzenie utworów zależnych nie jest dozwolone.
+
  
Creative Commons oferuje dodatkowe narzędzie o nazwie ''Creative Commons Zero'' (CC0), umożliwiające zastosowanie reguły ''Brak praw zastrzeżonych''<ref>https://creativecommons.org/about/cc0</ref>. Z punktu widzenia prawa CC0 nie jest licencją, tylko dokumentem umożliwiającym zrzeczenie się praw autorskich. CC0 zawiera dodatkowy mechanizm licencyjny, dzięki któremu można zrzec się tak szerokiego zakresu praw, na jaki pozwala miejscowe prawodawstwo. W wielu bowiem państwach, w tym w Polsce, zrzeczenie się praw autorskich nie jest możliwe. Innymi słowy, celem Creative Commons Zero jest przekazywanie utworów do [[domena publiczna|domeny publicznej]] (tam gdzie jest to możliwe) lub najszersze możliwe zrzeczenie się praw.
+
Teksty licencji są dostępne za darmo na stronie projektu Creative Commons.
  
Kolejnym narzędziem opracowanym przez Creative Commons jest ''Public Domain Mark'' służące oznaczeniu utworów, o których wiadomo, że nie istnieją wobec nich prawa autorskie lub prawa te wygasły<ref>https://creativecommons.org/about/pdm</ref>. Innymi słowy, Public Domain Mark służy oznaczaniu utworów znajdujących się już w domenie publicznej.
+
== Rodzaje licencji ==
 +
Istnieją cztery warunki udostępniania utworów, z czego pierwszy pojawia się we wszystkich licencjach:
 +
; [[Plik:Cc-by new white.svg|32px|Creative Commons Attribution new icon]] Uznanie Autorstwa ([[język angielski|ang.]] Attribution (BY)) : zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
 +
; [[Plik:Cc-nc white.svg|32px|Creative Commons Noncommercial icon]] Użycie Niekomercyjne ([[język angielski|ang.]] Noncommercial (NC)) : zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
 +
; [[Plik:Cc-nd white.svg|32px|Creative Commons No Derivative Works icon]] Bez Utworów Zależnych ([[język angielski|ang.]] No Derivative Works (ND)) : zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.
 +
; [[Plik:Cc-sa white.svg|32px|Creative Commons Share Alike icon]] Na Tych Samych Warunkach ([[język angielski|ang.]] Share Alike (SA)) : zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem że będą one opublikowane na takiej samej licencji.
  
Wszystkie oferowane przez Creative Commons licencje i narzędzia są darmowe. Licencje Creative Commons oraz narzędzia takie jak CC0 lub Public Domain Mark umożliwiają opisanie w sposób standardowy stanu prawnego utworu i warunków jego wykorzystania. W celu zwiększenia przejrzystości informacji licencyjnej Creative Commons oferuje tak zwane przystępne podsumowania umów licencyjnych, zestaw ikon opisujących warunki licencyjne oraz metadane do odczytu maszynowego, zapisane w standardzie [[Resource Description Framework|RDF]].
+
Sześć podstawowych licencji, stanowiących kombinacje tych warunków, to:
 +
* Uznanie Autorstwa (CC-BY)<ref>[http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.pl warunki licencji CC-BY 3.0].</ref>
 +
* Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)<ref>[http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/deed.pl warunki licencji CC-BY-NC 3.0].</ref>
 +
* Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Na Tych Samych Warunkach (CC-BY-NC-SA)<ref>[http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/deed.pl warunki licencji CC-BY-NC-SA 3.0].</ref>
 +
* Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Bez Utworów Zależnych (CC-BY-NC-ND)<ref>[http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/deed.pl warunki licencji CC-BY-NC-ND 3.0].</ref>
 +
* Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach<ref>[http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl warunki licencji CC-BY-SA 3.0].</ref> (CC-BY-SA) (jest to licencja najbardziej zbliżona do [[GNU Free Documentation License|GNU FDL]])
 +
* Uznanie Autorstwa – Bez Utworów Zależnych (CC-BY-ND)<ref>[http://creativecommons.org/licenses/by-nd/3.0/deed.pl warunki licencji CC-BY-ND 3.0].</ref>
  
== Działalność międzynarodowa ==
+
Istnieją też licencje dodatkowe:
Organizacja Creative Commons pracuje na zasadzie projektowej z ponad stoma organizacjami na całym świecie, które jako partnerzy instytucjonalni prowadzą w swoich krajach oddziały Creative Commons. Projekty te działają w ramach zarządzanej przez Creative Commons „siatki współpracowników” (''Affiliate Network''). Podstawowym celem instytucji partnerskich jest lokalizacja licencji – dostosowywanie wyjściowych licencji do specyfiki prawa poszczególnych krajów. Do wersji 2.5 licencji podstawową ich wersją były licencje przystosowane do prawodawstwa amerykańskiego (tzw. wersja ''generic''). Od wersji 3.0, przyjętej w 2007 roku, podstawowa wersja (tzw. wersja ''Unported'') jest wersją opartą na prawodawstwie międzynarodowym.
+
* '''Sampling''' – warunek Creative Commons, który zezwala na [[Sampling (muzyka)|samplowanie]] i tworzenie [[remiks]]ów utworów [[muzyka|muzycznych]], a nie pozwala na wykorzystanie [[Sampling (muzyka)|sampli]] do celów [[reklama|reklamowych]]<ref>[http://creativecommons.org/licenses/sampling/1.0/deed.pl warunki licencji Sampling 1.0].</ref>. Wersja tej licencji ze znaczkiem „+” zezwala na samplowanie do celów komercyjnych i niekomercyjnych<ref>[http://creativecommons.org/licenses/sampling+/1.0/deed.pl warunki licencji Sampling Plus 1.0].</ref>, a licencja „noncomercial +” – tylko do celów niekomercyjnych<ref>[http://creativecommons.org/licenses/nc-sampling+/1.0/deed.pl warunki licencji Użycie niekomercyjne-Sampling Plus 1.0].</ref>. Obie wersje licencji Sampling, tak jak wszystkie inne obecnie stosowane licencje CC, wymagają [[Uznanie autorstwa|uznania autorstwa]].
 +
* '''Państwa rozwijające się''' – przestarzała licencja pozwalająca na kopiowanie i tworzenie utworów zależnych pod warunkiem uznania autorstwa, ale tylko w państwach rozwijających się<ref>[http://creativecommons.org/licenses/devnations/2.0/deed.pl warunki licencji Państwa rozwijające się].</ref>
  
W 2013 roku organizacje partnerskie prowadziły projekty Creative Commons w 76 krajach. W większości z nich licencje zostały już zlokalizowane i mogą być używane zgodnie z prawem krajowym<ref>[http://wiki.creativecommons.org/CC_Affiliate_Network „CC Affiliate Network”].</ref>.
+
Oprócz tego istnieje też pseudolicencja CC-PD – która od strony prawnej właściwie nie jest licencją lecz jest raczej rodzajem oświadczenia osoby udostępniającej dane dzieło, że według najlepszej jego/jej wiedzy dzieło to znajduje się w [[domena publiczna|domenie publicznej]] i że osoba udostępniająca bierze za stwierdzenie tego faktu pełną odpowiedzialność<ref>[http://creativecommons.org/licenses/publicdomain/ Opis warunków pseudolicencji CC-PD].</ref>. W podobny sposób można dodać warunki licencji [[GNU General Public License|GPL]], [[GNU Lesser General Public License|LGPL]] i [[Licencja BSD|BSD]].
  
=== Polski oddział CC ===
+
== CC0 ==
W kwietniu 2005 rozpoczął działalność polski oddział Creative Commons. Partnerami instytucjonalnymi projektu są organizacja pozarządowa Centrum Cyfrowe przy Fundacji [[Projekt: Polska]] oraz [[Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego|Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego]] na [[Uniwersytet Warszawski|Uniwersytecie Warszawskim]].
+
Jest to jednostronne oświadczenie twórcy, który zrzeka się wszystkich praw jakich można się zrzec w danym systemie prawnym. W idealnym przypadku, jest to równoznaczne z przekazaniem dzieła do [[domena publiczna|domeny publicznej]]<ref>{{cytuj stronę|url=http://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/|tytuł=CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication}}</ref>.
  
Uprzednio partnerami instytucjonalnymi Creative Commons Polska była [[Fundacja Otwarty Kod Kultury]], [[Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego]] oraz Kancelaria Prawna Grynhoff Woźny Wspólnicy. CC-Polska jest członkiem-założycielem [[Koalicja Otwartej Edukacji|Koalicji Otwartej Edukacji]] (2008).
+
W niektórych krajach część praw jest niezbywalna. W Polsce nie istnieje możliwość zrzeczenia się zarówno [[Autorskie prawa osobiste| osobistych]] jak i [[Autorskie prawa majątkowe| majątkowych]] praw autorskich do swojego dzieła. Z tego powodu w ramach oświadczenia CC0 znajduje się tak zwana licencja zapasowa (fallback license), która otwarcie licencjonuje treść w najszerszym zakresie dopuszczalnym przez miejscowe prawodawstwo. Uznaje się, że zakres swobód zapewniany przez CC0 jest szerszy od najbardziej otwartej z podstawowych licencji Creative Commons, "Creative Commons Uznanie autorstwa".
  
Zespół polskiego oddziału tworzą koordynatorzy [[Alek Tarkowski]], [[Justyna Hofmokl]] i Kamil Śliwowski oraz prawnicy [[Krzysztof Siewicz]] i Helena Rymar, wraz ze współpracownikami<ref>[http://creativecommons.pl/o-nas/ „O nas”].</ref>.
+
[[Free Software Foundation]] dopuszcza i zaleca stosowanie CC0 dla oprogramowania<ref>{{cytuj stronę | url = http://creativecommons.org/weblog/entry/27081| tytuł =Using CC0 for public domain software | data dostępu = 2011-05-10| autor = Mike Linksvayer| opublikowany = Creative Commons Blog| praca = | data = | język = en}}</ref>.
  
== Zobacz też ==
+
== Warunki używania ==
{{commonscat|Creative Commons icons|ikony CC}}
+
Do każdego dzieła wykorzystującego którąkolwiek z licencji Creative Commons (oprócz CC0) musi być dołączony pełny tekst licencji lub [[Uniform Resource Identifier|URI]] tego tekstu oraz informacje takie jak tytuł, nazwisko autora. Pozostałe warunki są zależne od wybranego wariantu licencji.
{{commons|Commons:Oznaczenia_licencji#Wolne_licencje_Creative_Commons|wolne licencje CC}}
+
 
{{Wikiźródła|tekst=nie|kategoria:Creative Commons}}
+
== Wersje ==
{{wikinews|Czy ZAiKS będzie pobierać opłaty za słuchanie utworów na licencji Creative Commons?}}
+
Do tej pory licencje Creative Commons ukazały się w kilku wersjach: 1.0, 2.0, 2.5 i 3.0. Wszystkie one są dostępne w języku polskim.
* [[Science Commons]]
+
 
* [[Ruch wolnej kultury]]
+
== Zgodność z innymi licencjami ==
* [[Otwarta treść]]
+
Licencja CC-BY bez żadnych dodatkowych warunków jest zgodna m.in. z licencjami [[licencja BSD|BSD]], [[GNU Free Documentation License|GNU FDL]] oraz [[Licencja Wolnej Sztuki|FAL]] (czyli może być wykorzystana w tak licencjonowanych dziełach), natomiast każda licencja zawierająca warunek No Derivative lub Noncommercial nie jest zgodna z żadną z nich, w sensie, że treści udostępnione licencjami CC-BY można też objąć licencjami BSD, GNU FDL i wszystkimi innymi o ile tylko zapewniają one obowiązek podania źródła i autorów treści pierwotnej. Natomiast w drugą stronę zgodność ta nie działa, to znaczy nie można przenosić treści opartych na licencji GNU FDL, BSD i FAL do licencji CC-BY.
 +
 
 +
Wariant ''Share Alike'' do wersji licencji Creative Commons 2.5 i GNU FDL 1.2 były z sobą niezgodne, co oznacza, że np. na Wikipedii nie można korzystać z tekstów dostępnych na licencjach CC-BY-SA do wersji 2.5. Dzięki współpracy Creative Commons i [[Free Software Foundation]] udało się uzgodnić taką treść licencji CC-BY-SA 3.0 i GNU FDL 1.3, że stały się one niemal w pełni kompatybilne w obie strony<ref>[http://linuxnews.pl/gfdl-nareszcie-zgodna-z-cc-by-sa/ Kocio, ''GFDL nareszcie (prawie) zgodna z CC BY-SA!'', Linux News].</ref>.
 +
 
 +
== Wykorzystanie ==
 +
Serwisy funkcjonujące pod skrzydłami [[Wikimedia Foundation]] oprócz GNU FDL wykorzystują też licencje Creative Commons. W ramach projektów Wikimedia dozwolone jest użycie licencji CC, które zostały zaaprobowane do użycia dla twórczości zaliczanej do [[Ruch wolnej kultury|wolnej kultury]] (CC-BY, CC-BY-SA i CC0)<ref>[http://freedomdefined.org/Definition Definicja wolnej kultury].</ref>, natomiast niedopuszczalne są licencje typu NC i ND<ref>[http://commons.wikimedia.org/wiki/Commons:Licensing Commons:Licensing].</ref>. W projekcie [[Wikimedia Commons]] znajduje się ponad 16 milionów plików na licencjach CC. Projekt [[Wikinews]] w całości jest oparty na licencji CC-BY 2.5.<ref>[http://pl.wikinews.org/wiki/Wikinews:Warunki_u%C5%BCycia Wikinews:Warunki użycia].</ref>
 +
 
 +
W skali całego internetu na licencjach Creative Commons znajduje się co najmniej sto milionów plików. Najpopularniejsze licencje to używana w przypadku 37% utworów licencja BY-NC-SA oraz BY-NC-ND (18% licencjonowanych utworów). W sumie 2/3 licencji zezwala jedynie na użycie niekomercyjne, a 1/3 nie zezwala na tworzenie utworów zależnych{{fakt|data=2010-03}}.
 +
 
 +
== Zalety ==
 +
W stosunku do GNU FDL zaletą jest niewątpliwie brak obciążeń przy drukowaniu – teksty na licencjach Creative Commons nie muszą podawać pełnego tekstu licencji. Wystarczy w zastępstwie podać link do treści licencji.
 +
 
 +
== Krytyka licencji Creative Commons ==
 +
Niektórzy członkowie środowiska [[Wolne Oprogramowanie|wolnego oprogramowania]] krytykują [[Creative Commons]] za brak wyraźnie wytyczonych wartości lub warunków, które winny spełniać wszystkie licencje. W szczególności obiektem krytyki są licencje, które zastrzegają prawa, które zdaniem tych krytyków nie mogą podlegać zastrzeżeniu ze względów etycznych bądź moralnych. Krytycy wskazują również na brak zgodności licencji Creative Commons z [[Wolne oprogramowanie#Licencje|licencjami wolnego oprogramowania]].
 +
 
 +
Według środowiska [[Debian]]a licencje te w wersji 2.0 nie spełniają [[Wytyczne Debiana dotyczące Wolnego Oprogramowania|Wytycznych Debiana dotyczących Wolnego Oprogramowania]] ze względu na pewne wady już w warunku uznania autorstwa<ref>{{cytuj stronę|tytuł=Debian-legal Summary of Creative Commons 2.0 Licenses|data=3 kwietnia 2005|url=http://web.archive.org/web/*/http://people.debian.org/~evan/ccsummary|data dostępu=2008-03-29, 12:13}}</ref>. [[Free Software Foundation]] uważa, że samo określenie Creative Commons jest nieścisłe, ponieważ nie istnieje żadna swoboda, jaką wszystkie te licencje by zapewniały (chociaż uważa CC-BY-SA 2.0 za wolną licencję copyleftową) i zaleca zamiast nich [[Licencja Wolnej Sztuki|Free Art License]]<ref>{{cytuj stronę|opublikowany=Projekt GNU|tytuł=Rozmaite licencje i komentarze na ich temat|url=http://www.gnu.org/licenses/license-list.pl.html#TOCOtherLicenses|data dostępu=2008-03-29, 12:13}}</ref>.
 +
 
 +
Zgodnie z [[Definicja Wolnych Dóbr Kultury|Definicją Wolnych Dóbr Kultury]] tylko część licencji Creative Commons może być uznana za rzeczywiście wolne. Są to<ref>{{cytuj stronę | url = http://freedomdefined.org/Licenses#List_of_licenses | tytuł = Licenses | opublikowany = freedomdefined.org | język = en | data dostępu = 2013-02-03}}</ref>:
 +
* CC-0
 +
* CC-BY
 +
* CC-BY-SA
 +
Pozostałe licencje Creative Commons są uważane za niezgodne z ideą pełnej [[Otwarta treść|otwartości]] zasobów.
  
 
{{Przypisy}}
 
{{Przypisy}}
  
 
== Linki zewnętrzne ==
 
== Linki zewnętrzne ==
* [http://creativecommons.pl/ Creative Commons Polska]
+
{{commonscat|Creative Commons licenses|materiały na licencjach Creative Commons}}
* [http://creativecommons.org/ Creative Commons – centrala]
+
* [http://creativecommons.org/licenses/ Pełny wybór licencji na stronie Creative Commons]
* [[b:W świetle GNU|W świetle GNU historia idei GNU i analiza jej rozwoju]] – na [[Wikibooks]]
+
* [http://creativecommons.org/license/?lang=pl Formularz ułatwiający wybór odpowiedniej licencji]
* [[jurysdykcja|Filmy prezentujące idee dzielenia się utworami oraz współtworzenia]]
+
* [http://prawo.vagla.pl/node/7830 „Dlaczego jestem sceptycznie nastawiony do CC zamówiona przez czytelników odpowiedź”] (artykuł [[Piotr Waglowski|Piotra Waglowskiego]])
 +
* [http://orka.sejm.gov.pl/WydBAS.nsf/0/E66C1989A16584B3C12578DC00309F0F/$file/Infos_90.pdf Piotr Wasilewski ''Creative Commons - erozja czy rozwój prawa autorskiego"], [[Infos|"Infos"]] Nr 20/2010, Biuro Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu
 +
 
  
{{Prawa autorskie}}
 
  
[[Kategoria:Międzynarodowe organizacje pozarządowe]]
+
[[Kategoria:Licencje|Creative, Commons]]
[[Kategoria:Organizacje prawnicze]]
+
[[Kategoria:Prawo własności intelektualnej]]
+

Aktualna wersja na dzień 00:04, 22 mar 2014

Plik:CC some rights reserved.svg
Grafika często używana w opisie plików udostępnionych na licencjach CC

Licencje Creative Commons (CC) – zestaw licencji, na mocy których można udostępniać utwory objęte prawami autorskimi. Licencje te są tworzone i utrzymywane przez organizację Creative Commons.

Licencje Creative Commons pozwalają twórcom utworów zachować własne prawa i jednocześnie dzielić się swoją twórczością z innymi. Zasada „wszelkie prawa zastrzeżone” zostaje zastąpiona zasadą “pewne prawa zastrzeżone”.

Szacuje się, że na licencjach CC udostępnia się obecnie co najmniej 100 milionów utworów. Licencje CC są w chwili obecnej najpopularniejszymi wolnymi licencjami stosowanymi do licencjonowania treści innych niż oprogramowanie.

Zastosowanie

Licencje CC można stosować dla dowolnego utworu, który podlega ochronie prawa autorskiego – na przykład tekstu, obrazu, dźwięku czy utworu audiowizualnego.

Licencje CC nie są przeznaczone do licencjonowania oprogramowania, CC do tego celu poleca licencje oferowane przez Free Software Foundation lub Open Source Initiative.

Licencje CC są dostępne w wersji ogólnej („Unported”) – dostosowanej do prawodawstwa międzynarodowego oraz w ponad 40 wersjach dostosowanych do jurysdykcji lokalnych. W szczególności istnieją wersje polskie licencji, zgodne z polskim systemem prawnym.

Teksty licencji są dostępne za darmo na stronie projektu Creative Commons.

Rodzaje licencji

Istnieją cztery warunki udostępniania utworów, z czego pierwszy pojawia się we wszystkich licencjach:

Creative Commons Attribution new icon Uznanie Autorstwa (ang. Attribution (BY)) 
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych pod warunkiem umieszczenia informacji o twórcy.
Creative Commons Noncommercial icon Użycie Niekomercyjne (ang. Noncommercial (NC)) 
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie dzieła i wszelkich jego pochodnych tylko w celach niekomercyjnych.
Creative Commons No Derivative Works icon Bez Utworów Zależnych (ang. No Derivative Works (ND)) 
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie tylko dokładnych (dosłownych) kopii dzieła, niedozwolone jest jego zmienianie i tworzenie na jego bazie pochodnych.
Creative Commons Share Alike icon Na Tych Samych Warunkach (ang. Share Alike (SA)) 
zezwala się na kopiowanie, dystrybucję, wyświetlanie i użytkowanie pochodnych dzieł, pod warunkiem że będą one opublikowane na takiej samej licencji.

Sześć podstawowych licencji, stanowiących kombinacje tych warunków, to:

  • Uznanie Autorstwa (CC-BY)[1]
  • Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne (CC-BY-NC)[2]
  • Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Na Tych Samych Warunkach (CC-BY-NC-SA)[3]
  • Uznanie Autorstwa – Użycie Niekomercyjne – Bez Utworów Zależnych (CC-BY-NC-ND)[4]
  • Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach[5] (CC-BY-SA) (jest to licencja najbardziej zbliżona do GNU FDL)
  • Uznanie Autorstwa – Bez Utworów Zależnych (CC-BY-ND)[6]

Istnieją też licencje dodatkowe:

  • Sampling – warunek Creative Commons, który zezwala na samplowanie i tworzenie remiksów utworów muzycznych, a nie pozwala na wykorzystanie sampli do celów reklamowych[7]. Wersja tej licencji ze znaczkiem „+” zezwala na samplowanie do celów komercyjnych i niekomercyjnych[8], a licencja „noncomercial +” – tylko do celów niekomercyjnych[9]. Obie wersje licencji Sampling, tak jak wszystkie inne obecnie stosowane licencje CC, wymagają uznania autorstwa.
  • Państwa rozwijające się – przestarzała licencja pozwalająca na kopiowanie i tworzenie utworów zależnych pod warunkiem uznania autorstwa, ale tylko w państwach rozwijających się[10]

Oprócz tego istnieje też pseudolicencja CC-PD – która od strony prawnej właściwie nie jest licencją lecz jest raczej rodzajem oświadczenia osoby udostępniającej dane dzieło, że według najlepszej jego/jej wiedzy dzieło to znajduje się w domenie publicznej i że osoba udostępniająca bierze za stwierdzenie tego faktu pełną odpowiedzialność[11]. W podobny sposób można dodać warunki licencji GPL, LGPL i BSD.

CC0

Jest to jednostronne oświadczenie twórcy, który zrzeka się wszystkich praw jakich można się zrzec w danym systemie prawnym. W idealnym przypadku, jest to równoznaczne z przekazaniem dzieła do domeny publicznej[12].

W niektórych krajach część praw jest niezbywalna. W Polsce nie istnieje możliwość zrzeczenia się zarówno osobistych jak i majątkowych praw autorskich do swojego dzieła. Z tego powodu w ramach oświadczenia CC0 znajduje się tak zwana licencja zapasowa (fallback license), która otwarcie licencjonuje treść w najszerszym zakresie dopuszczalnym przez miejscowe prawodawstwo. Uznaje się, że zakres swobód zapewniany przez CC0 jest szerszy od najbardziej otwartej z podstawowych licencji Creative Commons, "Creative Commons Uznanie autorstwa".

Free Software Foundation dopuszcza i zaleca stosowanie CC0 dla oprogramowania[13].

Warunki używania

Do każdego dzieła wykorzystującego którąkolwiek z licencji Creative Commons (oprócz CC0) musi być dołączony pełny tekst licencji lub URI tego tekstu oraz informacje takie jak tytuł, nazwisko autora. Pozostałe warunki są zależne od wybranego wariantu licencji.

Wersje

Do tej pory licencje Creative Commons ukazały się w kilku wersjach: 1.0, 2.0, 2.5 i 3.0. Wszystkie one są dostępne w języku polskim.

Zgodność z innymi licencjami

Licencja CC-BY bez żadnych dodatkowych warunków jest zgodna m.in. z licencjami BSD, GNU FDL oraz FAL (czyli może być wykorzystana w tak licencjonowanych dziełach), natomiast każda licencja zawierająca warunek No Derivative lub Noncommercial nie jest zgodna z żadną z nich, w sensie, że treści udostępnione licencjami CC-BY można też objąć licencjami BSD, GNU FDL i wszystkimi innymi o ile tylko zapewniają one obowiązek podania źródła i autorów treści pierwotnej. Natomiast w drugą stronę zgodność ta nie działa, to znaczy nie można przenosić treści opartych na licencji GNU FDL, BSD i FAL do licencji CC-BY.

Wariant Share Alike do wersji licencji Creative Commons 2.5 i GNU FDL 1.2 były z sobą niezgodne, co oznacza, że np. na Wikipedii nie można korzystać z tekstów dostępnych na licencjach CC-BY-SA do wersji 2.5. Dzięki współpracy Creative Commons i Free Software Foundation udało się uzgodnić taką treść licencji CC-BY-SA 3.0 i GNU FDL 1.3, że stały się one niemal w pełni kompatybilne w obie strony[14].

Wykorzystanie

Serwisy funkcjonujące pod skrzydłami Wikimedia Foundation oprócz GNU FDL wykorzystują też licencje Creative Commons. W ramach projektów Wikimedia dozwolone jest użycie licencji CC, które zostały zaaprobowane do użycia dla twórczości zaliczanej do wolnej kultury (CC-BY, CC-BY-SA i CC0)[15], natomiast niedopuszczalne są licencje typu NC i ND[16]. W projekcie Wikimedia Commons znajduje się ponad 16 milionów plików na licencjach CC. Projekt Wikinews w całości jest oparty na licencji CC-BY 2.5.[17]

W skali całego internetu na licencjach Creative Commons znajduje się co najmniej sto milionów plików. Najpopularniejsze licencje to używana w przypadku 37% utworów licencja BY-NC-SA oraz BY-NC-ND (18% licencjonowanych utworów). W sumie 2/3 licencji zezwala jedynie na użycie niekomercyjne, a 1/3 nie zezwala na tworzenie utworów zależnychSzablon:Fakt.

Zalety

W stosunku do GNU FDL zaletą jest niewątpliwie brak obciążeń przy drukowaniu – teksty na licencjach Creative Commons nie muszą podawać pełnego tekstu licencji. Wystarczy w zastępstwie podać link do treści licencji.

Krytyka licencji Creative Commons

Niektórzy członkowie środowiska wolnego oprogramowania krytykują Creative Commons za brak wyraźnie wytyczonych wartości lub warunków, które winny spełniać wszystkie licencje. W szczególności obiektem krytyki są licencje, które zastrzegają prawa, które zdaniem tych krytyków nie mogą podlegać zastrzeżeniu ze względów etycznych bądź moralnych. Krytycy wskazują również na brak zgodności licencji Creative Commons z licencjami wolnego oprogramowania.

Według środowiska Debiana licencje te w wersji 2.0 nie spełniają Wytycznych Debiana dotyczących Wolnego Oprogramowania ze względu na pewne wady już w warunku uznania autorstwa[18]. Free Software Foundation uważa, że samo określenie Creative Commons jest nieścisłe, ponieważ nie istnieje żadna swoboda, jaką wszystkie te licencje by zapewniały (chociaż uważa CC-BY-SA 2.0 za wolną licencję copyleftową) i zaleca zamiast nich Free Art License[19].

Zgodnie z Definicją Wolnych Dóbr Kultury tylko część licencji Creative Commons może być uznana za rzeczywiście wolne. Są to[20]:

  • CC-0
  • CC-BY
  • CC-BY-SA

Pozostałe licencje Creative Commons są uważane za niezgodne z ideą pełnej otwartości zasobów.

Przypisy


Linki zewnętrzne

Wikimedia Commons